Archiwum luty 2020, strona 2


lut 06 2020 Żyjmy pełni optymizmu, wiary, nadziei i...
Komentarze (0)

Nawet krótkie życie może być pełne radości oraz miłości i mieć więcej sensu, niż życie, które trwało osiemdziesiąt lat”. - Viktor E. Frankl, książka pt. „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

 

Nasi Drodzy, żyjmy tak jakby jutra nie było, a więc pięknie, odważnie, zwariowanie, ciekawie, radośnie, szczęśliwie, pełni optymizmu, wiary, nadziei i miłości.

 

radosc 

Źródło zdjęcia: internet.

lut 03 2020 A może jednak warto czytać?
Komentarze (0)

A może jednak warto czytać książki?

Kochani,

najważniejsze w życiu to postępować tak, aby żyć w harmonii z samym sobą. Czujemy się wówczas silniejsi, pewniejsi, bezpieczniejsi, a to bardzo istotne, bo pozwala łatwiej i lżej funkcjonować na co dzień.

Czy czytanie książek sprawia, że czujemy się szczęśliwsi? Czy zamiłowanie do nich to również pewien element życia w zgodzie z naszym wewnętrznym ładem? Czy w takim razie warto czytać? Zastanówmy się...

Niektórym z nas sięganie po kolejną pozycję książkową sprawia ogromną radość. Radość, która wynika z naszej chęci poznania kolejnej „tajemnicy” ujętej w książce, bo przecież każda z nich przedstawia inną opowieść, historię, losy, dzieje. Literatura skrywa w sobie mnóstwo „sekretów”, którymi czytelnika zaciekawia, zabawia, intryguje. Można rzec, że książki uzależniają, ale w pozytywnym sensie tego znaczenia, bo nawet jeśli spowodują, że zaczniemy czytać częściej to będzie to tylko zmiana na lepsze. Dlatego zachęcamy do czytania, aby pozwolić uczynić nasze życie i nas samych bardziej szczęśliwym.   

Książki możemy czytać o różnych porach dnia i nocy. My sięgamy po nie zawsze wieczorami, bo stanowią dla nas rewelacyjną formę relaksu. Każdy z nas musi kiedyś odpocząć, znaleźć czas tylko dla siebie, dlatego czytanie w takich momentach jest znakomitą medytacją, która wprowadza nas w świat magii, spokoju i odprężenia. Obcowanie z książkami to bardzo przyjemny i pożyteczny odpoczynek dla duszy i umysłu. Dzięki nim śpimy lepiej, ponieważ przed snem czytanie wymusza skupienie, wyciszenie organizmu, uspokojenie myśli, a to wpływa pozytywnie na nasz zdrowy sen. 

Życie z książkami to pewien sposób walki z samotnością, która może nam doskwierać. Dla niektórych osób osamotnienie jest naturalnym stanem do którego przywykli już żyć, a dla pozostałych ludzi sytuacją niewyobrażalną. Udajmy się więc w takich chwilach do biblioteki i otoczmy ich pachnącymi okładkami. Wybierzmy najciekawsze książki i zaprośmy do naszego domu. Pozwólmy im przezwyciężać trudny samotności. Monteskiusz uważa, że „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Traktujmy zatem publikacje jako przyjaciela, który leży na półce i zachęca nas do przeczytania. Dzięki ich rozmaitym fabułom czytelnik poznaje przeróżne losy bohaterów, z którymi może się  utożsamiać. Zdarza się, że treść wzrusza tak bardzo, że na skutek szczęścia czy dramatu jaki przeżywa książkowy bohater my też śmiejemy się albo płaczemy. Zdaniem Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Książki uczą i są nieograniczoną skarbnicą wiedzy. Samo to, że czytamy, bez względu na wybór literatury, jej tematyki czy kategorię, ma korzystny wpływ na nasz osobisty rozwój, ponieważ wzbogacamy zasób słownictwa, zdobywamy szeroką wiedzę na tematy z różnych dziedzin życia, poszerzamy horyzonty myślowe w wielu kwestiach. Książki stają się dla nas przewodnikiem, nauczycielem, mentorem, drogowskazem, inspiracją. Dzięki nim nasze mózgi zachowują lepszą kondycję i poprawiają, trenują pamięć, gdyż są poddawane ciągłemu procesowi myślenia, uwagi, koncentracji, analizowania. To bardzo ważne, aby utrzymać naszą głowę w dobrej formie.   

Wybrane przez nas konkretne tytuły książkowe, poszczególne opisane w nich historie, zdarzenia, miejsca pobudzają naszą wyobraźnię, rozwijają fantazję, skłaniają do myślenia, wzmacniają poczucie własnej wartości. Czytelnik w książkach poznaje prawdę o sobie, odnajduje tęsknotę, marzenia, pragnienia, ideały, przyjemność i sens życia, a także zdobywa motywację, energię, siłę i odwagę do wprowadzania korzystnych zmian.  

A zatem, czy jeśli odrzucimy książki w dal, zaniechamy ich czytania, to będziemy czuć się szczęśliwsi? Czy jeśli wyzbędziemy się wszystkich ww. zalet wynikających z sięgania po literaturę to będziemy żyć w zgodzie z naszym wewnętrznym ładem? Nasza odpowiedź jest jednoznaczna, a Wasza?

 

 

KSIAZKA

Źródło zdjęcia: internet.